Kolonie i Obozy

Dziesięć atrakcji dla dzieci i młodzieży na Warmii i Mazurach

Mazury to wspaniałe miejsce na wypoczynek i aktywne formy spędzania czasu na świeżym powietrzu. Przejrzyste jeziora, szumiące lasy i malownicze krajobrazy przyciągają turystów z całej Polski. Jednak nawet najwspanialsze atrakcje, takie jak żeglowanie, ognisko, szanty w tawernie czy kąpiel w jeziorze, mogą w końcu znudzić najmłodszych podróżników. Warto więc znać kilka miejsc, które na nowo wzbudzą entuzjazm. Podróżując z dziećmi po Mazurach, trzeba pamiętać, że to, co dla dorosłych jest niezwykle atrakcyjne, dla dzieci może być po prostu nudne. Dlatego ważne jest, aby zaplanować urlop tak, aby wszyscy byli zadowoleni. Jak wiadomo, dzieciaki potrzebują nieco innych atrakcji niż rejs żaglówką, kąpiel w jeziorze czy wieczorne śpiewy przy ognisku.

Na szczęście na Mazurach pełno jest miejsc, gdzie dzieci mogą naprawdę atrakcyjnie spędzić wolny czas. Prezentujemy dziesięć miejsc, które podczas pobytu z dziećmi na Mazurach warto odwiedzić. Dzięki nim rodziny z dziećmi mogą cieszyć się wspaniałymi chwilami pełnymi zabawy i przygód. Od westernowego miasteczka Mrongoville, przez mini zoo Małe Ranczo, po rejsy statkiem Faryj po mazurskich jeziorach – każda z tych atrakcji oferuje coś wyjątkowego. Znajdują się tu także parki linowe, muzea, parki miniatur oraz papugarnie, które z pewnością przypadną do gustu najmłodszym. Wszystkie te miejsca gwarantują niezapomniane wrażenia i sprawią, że rodzinny wyjazd będzie pełen radości i uśmiechu.

1. Mrongoville - Mazurskie Westernowe Miasteczko

Nic tak nie ucieszy dzieci jak możliwość odwiedzenia miejsca, gdzie na własne oczy zobaczą kowbojów z XIX-wiecznego miasteczka rodem z Dzikiego Zachodu. Westernowe miasteczko Mrongoville, oddane do użytku w 2008 roku, jest niemal dokładnie odwzorowaną osadą z czasów XIX-wiecznego Dzikiego Zachodu. Obok miasteczka działa również wioska indiańska z naturalnej wielkości namiotami tipi. Na ponad 10 ha znajdują się m.in.: budynek miejskiego ratusza, posterunek szeryfa i więzienie, saloon i bar meksykański, dworzec i torowisko z lokomotywą, domki traperów, stajnia, strzelnica oraz park linowy. Można tu wynająć stroje z tamtej epoki, zwiedzać miasteczko z przewodnikiem, uczestniczyć w pokazach tańca country i karmić zwierzęta w mini zoo.

2. Mini Zoo Małe Ranczo

Wśród piękna mazurskiej przyrody znajduje się nietypowe miejsce, gdzie można spotkać wiele różnych gatunków zwierząt. Mini Zoo Małe Ranczo w Żywkach oferuje możliwość spotkania takich zwierząt jak lamy, kuce, klacze pełnej krwi angielskiej, kozy miniaturowe kameruńskie, owce, osiołki, szynszyle, koszatniczki, fretki, psy, koty i króliki różnych ras. Wszystkie zwierzęta są oswojone i przyjazne ludziom. Dzieci mogą je dotykać i karmić, a także skorzystać z jazdy konnej. Na miejscu można również wynająć pokoje w gospodarstwie agroturystycznym i spędzić kilka dni w ciszy mazurskiej okolicy.

3. Rejs Statkiem Faryj po Mazurskich Jeziorach

Rejs statkiem po mazurskich jeziorach to wspaniała przygoda dla dzieci i ciekawe i urozmaicone rejsy po jeziorach Nidzkim, Guzianka Wielka, Śniardwy, Mikołajki i Bełdany. Dzieci będą zachwycone możliwością spędzenia czasu na statku, obserwowania pięknych widoków i poznawania nowych miejsc. Dla dorosłych to również doskonała okazja do relaksu i podziwiania uroków mazurskich akwenów.

4. Muzeum Indian w Spytkowie

Z Dzikim Zachodem nieodłącznie związani są Indianie. Muzeum Indian w Spytkowie koło Giżycka to miejsce, gdzie można poznać życie rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Muzeum składa się z dwóch części: Muzeum Indian Ameryki Północnej oraz plenerowej wioski indiańskiej. W stuletnim kamiennym budynku prezentowana jest kolekcja oryginalnego indiańskiego rękodzieła, strojów, broni, przedmiotów obrzędowych i zabawek. Na zewnątrz znajdują się naturalnej wielkości tipi, szałasy i platformy pogrzebowe. Dzieci mogą dowiedzieć się, jak wyglądało codzienne życie Indian i uczestniczyć w warsztatach tematycznych.

5. Papugarnia Mazury

Papugarnia Mazury w Wilkasach to egzotyczne miejsce, gdzie można poczuć się wyjątkowo dzięki obecności prawie 80 papug z 25 różnych gatunków. Papugi są oswojone, można je karmić z ręki, a nawet pogłaskać. Na terenie papugarni działa również mini zoo, gdzie znajdują się małe kurczaczki, króliki, kaczki, kolorowe bażanty, gęsi garbonose oraz indyki. Dzieci będą miały mnóstwo frajdy, obcując z egzotycznymi ptakami i zwierzętami, a dorośli także znajdą tu wiele radości. Papugi mają swoje imiona, a wśród gatunków można spotkać m.in. ary ararauny, lorysy tęczowe, rozelię białolicą, kakadu różowe oraz amazonki niebieskoczelne.

6. Park Miniatur Mazurolandia

Park Miniatur Mazurolandia to wyjątkowe miejsce rozrywki i edukacji, idealne dla całych rodzin. Znajduje się w miejscowości Parcz, niedaleko Kętrzyna. W parku można zobaczyć miniatury najważniejszych zabytków Warmii i Mazur, takich jak Twierdza Boyen, Bazylika w Świętej Lipce oraz różne pałace i zamki regionu, wszystkie wykonane w skali 1:25. Mazurolandia oferuje również parki tematyczne, takie jak Park Militariów, gdzie dzieci mogą zobaczyć historyczne pojazdy i sprzęt wojskowy, oraz parki zabaw z trampolinami, elektrycznymi kolejkami i dmuchanymi zjeżdżalniami. To doskonałe miejsce na spędzenie dnia pełnego zabawy i nauki.

7. Mazurskie ZOO Safari

Mazurskie ZOO Safari w Pensjonacie Sielanka, w miejscowości Okrągłe koło Giżycka, to wyjątkowe miejsce, gdzie można poczuć się jak na afrykańskim safari. Na ponad 100 hektarach żyje tu ponad 100 zwierząt z 24 gatunków, w tym dziki, muflony, daniele, jelenie europejskie i mandżurskie, krowy highland cattle, konie tarpany i strusie. Safari odbywa się specjalnie przygotowanymi samochodami lub bryczkami konnymi, co zapewnia niesamowite wrażenia z obserwowania dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku. Przy ZOO Safari funkcjonuje również pensjonat, gospodarstwo agroturystyczne oraz wyciąg narciarski, a dzieci mogą bawić się na wyścigowej Arenie z zdalnie sterowanymi samochodzikami.

8. Park Wodny Wilkasy

Park Wodny Wilkasy koło Giżycka to świetne miejsce na spędzenie czasu z dziećmi, zwłaszcza gdy pogoda nie dopisuje. Park oferuje basen o szerokości 12,5 metra z czterema torami pływackimi, sztuczną rzekę, wyspę z jacuzzi, sauny oraz 30-metrową zjeżdżalnię. Dla najmłodszych przygotowano minibasen z tryskającymi wodą żółwikiem i żabką, zjeżdżalnią oraz czterema siedziskami. Na miejscu znajduje się również kręgielnia, bilard, siłownie oraz ścianka wspinaczkowa, co zapewnia atrakcje dla całej rodziny. Park Wodny w Wilkasach jest również przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

9. Konsulat Św. Mikołaja

W Kętrzynie znajduje się niezwykłe miejsce, które warto odwiedzić zarówno zimą, jak i latem – Konsulat Św. Mikołaja. Firma Doroszko, produkująca bombki choinkowe, stworzyła tutaj stylizowaną chatę, gdzie dzieci mogą spotkać Św. Mikołaja i zobaczyć tysiące różnych bombek. Jedną z nich, o dowolnym kształcie i kolorze, można nawet samodzielnie "wyprodukować". Konsulat oferuje wiele atrakcji związanych ze świętami Bożego Narodzenia, co sprawia, że jest to miejsce pełne magii i radości dla dzieci przez cały rok.

10. Galindia niedaleko Mikołajek

Galindia to miejsce, które przenosi odwiedzających w magiczny świat historycznego plemienia Galindów. Znajduje się niedaleko Mikołajek, na półwyspie u ujścia rzeki Krutyni do Wielkich Jezior Mazurskich. W Galindii można zwiedzać lochy demonów, bursztynową komnatę, pieczarę wiedźm i podziemną grotę szamana. Dzieci mogą bawić się w parku galindowych zabaw i przygód, a także uczestniczyć w widowiskach plenerowych. To miejsce oferuje wyjątkową mieszankę historii, legend i zabawy, co czyni je atrakcyjnym celem dla rodzin z dziećmi.

Mazury oferują niezliczone atrakcje, które sprawią, że każdy członek rodziny, niezależnie od wieku, będzie miał okazję do świetnej zabawy i niezapomnianych przygód. Od westernowych miasteczek i indiańskich wiosek, przez mini zoo i parki wodne, aż po rejsy statkami i safari wśród dzikich zwierząt – każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Podróżując po Warmii i Mazurach z dziećmi, warto zwrócić uwagę na różnorodność dostępnych atrakcji, które łączą w sobie elementy edukacyjne, przygodowe i rozrywkowe. Dzięki temu każda rodzinna wycieczka stanie się wyjątkowym przeżyciem, pełnym radości i nowych doświadczeń.

Planowanie urlopu z uwzględnieniem tych miejsc zapewni, że dzieci będą miały mnóstwo powodów do uśmiechu, a dorośli będą mogli cieszyć się wspólnym czasem spędzonym z najbliższymi w otoczeniu pięknej mazurskiej przyrody. Niech Warmia i Mazury staną się Waszym kolejnym celem podróży, gdzie każdy dzień będzie wypełniony niezapomnianymi momentami i wspaniałymi wspomnieniami.