Kolonie i Obozy

Kolonie

Kolonie to forma wypoczynku letniego przeznaczona głównie dla dzieci w wieku od 6 do 13 lat. Taki rodzaj wypoczynku wiąże się z odpowiednim przygotowaniem programu dla dzieci, a następnie z rzetelną jego realizacją. Ważną rolę na koloniach pełnią opiekunowie, którzy muszą posiadać odpowiednie wykształcenie i przygotowanie do pracy z małymi dziećmi, a często ukończone również specjalne kursy. Przepisy Ministerstwa Edukacji określają, że na koloniach organizator wypoczynku musi zapewnić minimum jednego opiekuna na 15 uczestników, jeżeli w grupie znajdują się dzieci do 10 roku życia.

Kolonie organizowane są głównie w kraju, rzadziej zagranicą. Rodzice wysyłając swoje pociechy na taki wypoczynek zależy zazwyczaj, aby ich dziecko było w niedalekim zasięgu, tak by w każdej chwili mieli możliwość przyjechania i odwiedzenia, chociaż z perspektywy organizatorów i wychowawców nie jest to wskazane :). Istotnym elementem przy organizacji kolonii jest miejsce oraz ośrodek, który musi spełniać odpowiednie standardy i normy.

kolonie rekreacyjne
kolonie artystyczne
kolonie z piratami
kolonie piłkarskie
kolonie plastyczne
kolonie integracyjne

Dobranie odpowiedniej tematyki i profilu wyjazdu to kolejny, bardzo ważny element wypoczynku dla dzieci. Wiele lat temu zrezygnowano już z modelu, gdy organizowano kolonie według jednego standardu. Dziś organizatorzy w prezentowanych katalogach oferują niezwykle urozmaicone propozycje tematyczne wyjazdów na kolonie dla dzieci. Pośród nich znajdują się zwykłe kolonie rekreacyjne, ale są też kolonie sportowe, artystyczne, taneczne, plastyczne, edukacyjne, żeglarskie, za nauką języków obcych i wiele innych. Obecnie rodzice mogą wysłać swoje dzieci na takie kolonie, jakie tylko ich dziecko sobie wymarzy, wybierając także atrakcyjne miejsce w górach, nad jeziorami, lub morzem.

Najważniejszą osobą na koloniach jest opiekun - wychowawca. Wykwalifikowany wychowawca stara się dbać o każdego kolonistę. Doskonale zdaje sobie sprawę, że dzieci przebywające na koloniach wymagają szczególnej opieki i troski. Niektóre maluchy potrzebują ciepła i czułości, wymagają pomocy w codziennych czynnościach takich jak: pomoc w ubraniu się, zawiązaniu buta, odpowiednim przygotowaniu się do zajęć, czy też zwrócenia szczególnej uwagi na to czy dziecko dobrze się czuje, czy nie tęskni za rodzicami.

Wychowawca na kolonii pełni rolę mamy, taty, przyjaciela i pedagoga. Wie, kiedy maluch tęskni i jak go zająć, żeby uniknąć płaczu i stresu związanego z adaptacją do nowych warunków i rozstaniem z rodzicami. Ukierunkowuje malucha na nowe działania, wprowadza atmosferę zgody i przyjaźni. Pomaga utrzymać dziecku porządek w swoim pokoju – tu stosuje nagrody za wykonaną pracę. Mobilizuje w ten sposób do jeszcze lepiej wykonywanego zadania. W umiejętny sposób pomaga również w codziennym utrzymaniu higieny osobistej i dostosowania ubioru do warunków atmosferycznych.

kolonie naukowe
kolonie pływackie
kolonie konne
kolonie magiczne
kolonie lego
kolonie wędkarskie

Na koloniach wychowawcy poprzez swoje działania od początku trwania turnusu starają się odpowiednio wprowadzić maluchy w nowy harmonogram dnia, pomagają dzieciom w zawarciu nowych przyjaźni, zapoznają z nowym otoczeniem i otwierają drzwi do przygód związanych z tematyką takiego wyjazdu. Każdy dzień spędzony na kolonii jest wypełniony nowymi wyzwaniami dostosowanymi do wieku dziecka i jego możliwości wysiłkowych.

Czytanie bajek czy opowiadań przed snem w grupach najmłodszych kolonistów to rytuał, który nie tylko zbliża dziecko do opiekuna, ale również rozwija u niego nawyk samodzielnego czytania w przyszłości. Wieczorami wychowawcy stosują również metodę „pogaduchy do poduchy” czyli opowiadają dzieciom bajki, różnego typu przygody, przedstawiają program na następny dzień i tym samym starają się wyciszyć dzieci, aby te szybciej mogły zasnąć o odpowiedniej godzinie. Takie metody oddalają między innymi widmo tęsknoty za rodzicami i sprawiają, że dziecko czuje się na takim wyjeździe bezpiecznie.

Program realizowany na koloniach w zależności od tematyki daje dziecku możliwości poznania nowych doświadczeń, zwiedzania miejsc, które fascynują i pozostają na długo w pamięci. Każdy dzień to coś nowego dla malucha – nie tylko pod względem poznawczym, ale również rozwojowym. Odkrywa bowiem u siebie możliwości małego badacza i naukowca. Dzieci w tym wieku zdobywają wiedzę głównie poprzez zabawę oraz dobrze przemyślany i poprowadzony program zajęć.

kolonie ze zwierzętami
kolonie przygodowe
kolonie w górach
kolonie farmerskie
kolonie taneczne
kolonie detektywistyczne

Przyjazna atmosfera w grupie sprawia, że dziecko jest uśmiechnięte i zadowolone. Z obserwacji wynika, że mały człowiek nie stanowi indywidualnej jednostki, ale w sposób naturalny bardzo szybko utożsamia się z grupą i jest jej częścią. Dlatego bardzo często nawiązywane przyjaźnie owocują ponownym wyjazdem na letni czy zimowy wypoczynek. Krótko mówiąc kolonia to czas zabawy, relaksu i uśmiechu.

Wszystkie wyjazdy na kolonie zgłaszane są do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Z pełną ofertą kolonii można zapoznać się na tej stronie: www.serwiswakacyjny.com/kolonie-dla-dzieci/