Kolonie i Obozy

Majówka 2023 - 10 pomysłów na udany weekend majowy

Przed nami długa Majówka 2023, przedstawimy dziś 10 pomysłów na niezapomniany i udany weekend majowy. Kwiecień to czas, w którym po zakończonych Świętach Wielkanocnych zarówno dzieci, jak i dorośli czekają na weekend majowy. W tym roku czeka nas naprawdę długa, bo aż pięciodniowa majówka, która zaczyna się już w piątek 28 kwietnia i kończy w środę 3 maja. Coraz dłuższe i cieplejsze dni oraz kwitnąca przyroda kusi nas, abyśmy wyjechali z miejsca zamieszkania i razem z partnerem, znajomymi czy rodziną odwiedzili najpiękniejsze miejsca w Polsce, które pozwolą nam odpocząć we wspaniałej atmosferze i na chwilę odetchnąć od codziennych obowiązków. Przekonajmy się, gdzie warto udać na majówkę 2023!

Trójmiasto - niezapomniana majówka 2023 nad morzem

Trójmiasto to jedno z najbardziej popularnych lokalizacji, które Polacy wybierają zarówno latem, jak i wczesną wiosną i jesienią. Majówka 2023 nad morzem to doskonała okazja, aby odkryć urokliwe uliczki, zabytkowe kamienice i wyniosłe kościoły oraz spacerować po piaszczystych plażach. Zwiedzanie Gdyni rozpocznijmy się od Skweru Kościuszki z reprezentacyjną ulicą przechodząca w deptak, gdzie odnajdziemy liczne restauracje i kawiarnie. Odwiedźmy także fokarium, liczne muzea oraz malownicze miejsca, jakimi są Klif Orłowski i Kępa Redłowska. W Sopocie punktem obowiązkowym naszej majówki będzie spacer po sopockim molo, czyli najdłuższym molo nad Morzem Bałtyckim, które ciągnie się na długości 500 m. To także sposobność, aby zwiedzić Muzeum Sopotu, Muzeum Figur Woskowych, Skansen Archeologiczny Grodzisko czy Krzywy Domek i przystań rybacką. Natomiast weekend majowy w Gdańsku to okazja, aby zwiedzić Główne Miasto z ratuszem, Dwór Artusa, Fontannę Neptuna oraz największą w Europie ceglaną gotycką świątynię, czyli Bazylikę Mariacką.

Wrocław - majówka w Europejskiej Stolicy Kultury 2016

Położony na Dolnym Śląsku Wrocław to jedno z najpiękniejszych miast w całej Polsce z mnóstwem atrakcji oraz wydarzeń kulturowych, które nie pozwolą nam na nudę. Majówka 2023 we Wrocławiu to propozycja dla tych, którzy uwielbiają zwiedzać ciekawe zabytkowe kamienice, górujące nad miastem kościoły i katedry oraz znajdujące się tam liczne muzea i wystawy sztuki. Weekend majowy w Europejskiej Stolicy Kultury to wyjątkowa okazja, aby zwiedzić słynny Ostrów Tumski, czyli najstarszą część Wrocławia, Halę Stulecia wpisaną na listę UNESCO, odwiedzić ogród japoński i zoo, podziwiać panoramę miasta z drapacza Sky Tower, zobaczyć fontannę multimedialną czy spacerować brzegami Odry przy zachodzie słońca i delektować się wrocławskimi specjałami w tamtejszych restauracjach.

Poznań - majówka w mieście koziołków

Poznań to historyczna stolica Wielkopolski i czwarte najchętniej odwiedzane miasto w Polsce. Posiada doskonale rozwiniętą infrastrukturę i bazę noclegowo-gastronomiczną, dzięki czemu możemy zamieszkać tam zarówno w pięciogwiazdkowym hotelu, jak i prywatnych kwaterach czy zabytkowych kamienicach. Majówka 2023 w Poznaniu to przede wszystkim okazja, aby poznać niezwykle bogatą historię miasta, podążając Traktem Królewsko-Cesarskim, który prowadzi przez zabytkowe obszary miasta. Z kolei miłośnicy ruchu i aktywnego zwiedzania mogą podążyć Pierścieniem Rowerowym Dookoła Poznaniu. Weekend majowy w Poznaniu pozwoli nam odkrywać jego piękne kościoły i katedry, muzea, zabytkowe Stare Miasto, majestatyczny Zamek Cesarski, Stary Browar czy Palmiarnię Poznańską. Majówka w Poznaniu nie może obyć się bez zobaczenia wizytówki Poznania, jakimi są słynne koziołki trykające się na dachu na renesansowego ratusza, w centralnej części Starego Miasta.

Bydgoszcz - majówka w malowniczej Wenecji i nie tylko

Bydgoszcz to miasto w województwie warmińsko-mazurskim, w którym nie sposób się nie zakochać. Jest jednym z najstarszych i największych miast, które przecina dopływ płynącej na wschodzie Wisły, Brda, dlatego garściami czerpie z bogactwa wody. W Bydgoszczy znajdziemy wspaniałe gotyckie kościoły i unikalne spichlerze szachulcowe z XVIII wieku oraz liczne kamienice malowniczo położone tuż nad rzeką Brdą. Majówka 2023 w Bydgoszczy pozwoli nam poznać znane miejsca, do których niewątpliwie należą m.in.: Wyspa Młyńska mieszcząca obiekty kulturalne i rekreacyjne, otoczona bulwarami i urządzeniami hydrotechnicznymi, słynna i wspaniała Wenecja Bydgoska na Starym Mieście oraz Śródmieście, które przywita nas wyjątkową secesyjną zabudową z II połowy XIX i początku XX wieku. Weekend majowy w Bydgoszczy to także dobra sposobność, aby zwiedzić najcenniejsze zabytki miasta, jakimi są m.in.: Katedra Bydgoska św. Marcina i Mikołaja, Budynek Poczty Polskiej, Hala Targowa, Bazylika Mniejsza św. Wincentego à Paulo, Kościół p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła, Przystań Bydgoszcz, Młyny Rothera i wiele innych.

Trójkąt Lubelski - majówka 2023 w urokliwych lubelskich miejscowościach 

Majówka 2023 to także dobry pomysł, aby odwiedzić wschód Polski i udać się na Lubelszczyznę, w której odnajdziemy trzy malownicze miasteczka bogate w zabytki, historię i przepiękne krajobrazy. Wycieczkę zacznijmy od Puław położnych 50 km od Lublina nad Wisłą, w których znajduje się Pałac Czartoryskich wraz z kompleksem parkowym z wyjątkowymi i wiekowymi okazami drzew przywiezionych z całego świata. W parku możemy podziwiać słynną Świątynię Sybilli, czyli pierwsze polskie muzeum wzniesione na wzór antycznej świątyni Westy w Tivoli pod Rzymem. W parku i jego okolicy znajdują się także inne ciekawe budowle, jak Pałac Maryli, Domek Gotycki, Domek Chiński, Domek Żółty czy Kościół Wniebowzięcia NMP wybudowany na wzór rzymskiego Panteonu.

Niespełna 17 km od Puław w malowniczym Małopolskim Przełomie Wisły leży niewielki, ale bardzo znany Kazimierz Dolny z przepiękną renesansową zabudową, w którym przez wieki łączyła się kultura polska i żydowska. W Kazimierzu Dolnym odnajdziemy ruiny zamku z czasów Kazimierza Wielkiego i Basztę, liczne zabytkowe spichlerze i kamienice, takie jak Kamienica Celejowska czy Kamienica Przybyłów, a w nich wystawy sztuki. Możemy także udać się na Górę Trzech Krzyży i podziwiać panoramę na okolicę, przechadzać się zielonymi wąwozami korzeniowymi oraz udać się na spacer nadwiślańskim wałem.

Weekend majowy na Lubelszczyźnie to dobry pomysł, aby odwiedzić znaną miejscowość uzdrowiskowa, Nałęczów, położoną 23 km od Kazimierza Dolnego. Wizytówką Nałęczowa niewątpliwie jest Park Zdrojowy poprzecinany licznymi ścieżkami z owalnym stawem pełnym dzikiego ptactwa. W Nałęczowie koniecznie musimy odwiedzić Pałac Małachowskich, Muzeum Żeromskiego, Atrium z obiektami SPA, a także liczne zabytkowe wille zbudowane w stylu secesyjnym, zakopiańskim i szwajcarskim.

Pieniny - majówka pełna niezapomnianych widoków i spływów kajakowych

Pieniny, obok Tatr, to jedne z najpiękniejszych gór w Polsce, w które warto wybrać się na długi weekend majowy. Zjawiskowe, plastyczne górskie krajobrazy obfitują w wiele atrakcji, dzięki czemu stanowią idealną propozycję dla miłośników górskich wędrówek, spływów kajakowych i fotografii. To właśnie tam możemy powitać wiosnę, podziwiając budzącą się do życia przyrodę ze szczytu Trzech Koron ze wspaniałym widokiem na Polskę i Słowację. Niewątpliwą atrakcją Pienin są zjawiskowe i niezapomniane spływy tratwami przełomem meandrującego Dunajca w otoczeniu górskich bloków skalnych, które stanowią jedyną taką atrakcję w całej Europie. Równie zjawiskowo prezentuje się zielony wąwóz Homole niedaleko Jaworek, Sokolica uznawana z jeden z najpiękniejszych szczytów w Pieninach, a także Jezioro Czorsztyńskie z zamkami położnymi po obu jego brzegach w Niedzicy i Czorsztynie.

Majówka 2023 w Pieninach to także doskonała okazja, aby odwiedzić Pieniński Park Narodowy, czyli najstarszy taki park założony w 1932 roku czy równie malowniczy Rezerwat Krajobrazowy Biała Woda, Wodospad Zaskalnik czy Rezerwat Wysokie Skałki. Najbardziej znaną miejscowością Pienin jest Szczawnica słynąca z leczniczy wód (szczaw), w której warto wybrać się na kolej krzesełkową na Palenicę, a z której wiedzie wiele szlaków na znane szczyty Pienin. Niemniej jednak warto zwiedzić inne pienińskie miejscowości, takie jak: Niedzica, Czorsztyn, Grywałd, Krościenko Jaworki i poznawać ich uroki oraz ciekawe zabytki.

Beskid Śląski i Żywiecki - majówka w spokojnych górskich miejscowościach

Majówka 2023 w górach wcale nie oznacza, że musimy jechać w Tatry i Pieniny. Jeśli chcemy podziwiać górskie krajobrazy w nieco spokojniejszych, ale równie malowniczych miejscowościach, wybierzmy się w Beskid Śląski i Beskid Żywiecki, które mają nam do zaoferowania wiele atrakcji. Możemy zwiedzić skocznię narciarską w Wiśle Malince, wjechać kolejką na Czantorię w Ustroniu, wygrzać się w pierwszych promieniach słonecznych nad piaskami Jeziora Żywieckiego w Żywcu, zdobyć Koronę Gór Polskich, czyli szczyt Skrzyczne w Szczyrku, odwiedzić Muzeum Koronki w Koniakowie, jeździć na koniach huculskich, śląskich i arabskich w Brennej, zdobyć Babią Górę — najwyższy szczyt Beskidów — w Zawoi lub Wielką Raczę w Zwardoniu oraz poznać Jeleśnie, w którym beskidzka kultura i tradycja są wciąż żywe. Weekend majowy w Beskidzie Śląskim i Żywieckim to także okazja, aby spacerować zabytkowymi uliczkami, odwiedzać kościoły i muzea oraz spróbować lokalnej, góralskiej kuchni.

Bieszczady - majówka pod najczystszym niebem w Polsce

Jeśli marzy nam się odrobina wytchnienia z dala od zatłoczonych górskich miejscowości Tatr i Pienin majówka 2023 w Bieszczadach to propozycja idealna dla nas. Bieszczady stanowią najmniej zaludniony region w Polsce, który może poszczycić się gęstymi lasami, rozległymi połoninami, rwącymi nurtami Sanu oraz słynnym Jeziorem Solińskim, nad którym znajdują się liczne obiekty uzdrowiskowe. Lesko, Ustrzyki Dolne, Polańczyk, Berezka, Myczków, Wołkowyja, Myczkowice, Dwerniczek, Lutowiska, Smolnik, Dwernik, Smerek, Wetlina, Cisna czy Ustrzyki Górne to jedne z najbardziej znanych miejscowości bieszczadzkich, które przywitają nas licznymi zabytkowymi kościółkami i chatami, gościnnością tamtejszej ludności oraz lokalną kuchnią.

Bieszczady poprzecinane są licznymi szlakami pieszymi, które pozwolą nam wspiąć się na najwyższy szczyt polskich Bieszczad, Tarnicę, podziwiać panoramę na okolicę z Bukowego Berda czy Małej i Wielkiej Rawki, przemierzać Połoninę Caryńską i Połoninę Wetlińską, które uraczą nas nie tylko zapierającymi dech w piersiach panoramami, ale i ciszą oraz spokojem. Weekend majowy w Bieszczadach to także dobra okazja, aby odwiedzie Bieszczadzki Park Narodowy z licznymi ścieżkami dydaktycznymi, a nocą podziwiać rozgwieżdżone, najczystsze niebo w Polsce i Europie wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Mazury majówka 2023 nad brzegiem malowniczych jezior

Nie ulega wątpliwości, że majówka 2023 na Mazurach brzmi równie interesująco, jak wyjazd na weekend majowy w góry czy nad morze. Ta kraina od dawna przyciąga miliony turystów z kraju i z zagranicy, dzięki licznym czystym jeziorom idealnym do uprawniania żeglugi, windsurfingu i kajakarstwa. Rozpoczynający się sezon turystyczny na Mazurach to idealna okazja, aby zwiedzić mazurskie miasta, takie jak: Olsztyn, będący stolicą Mazur, Olsztynek, Mrągowo, Giżycko, Węgorzewo, Szczytno, Pisz, Nidzicę, Ełk, Ruciane-Nidę czy Lidzbark Warmiński. Majówka 2023 na Mazurach pozwoli nam poznać tę krainę jeszcze zanim będzie tłumnie oblegana przez turystów w trakcie sezonu wakacyjnego. To świetna okazja, aby w gronie rodziny i znajomych przechadzać się malowniczymi uliczkami i podziwiać zabytki tych miast, a wieczorami udać się na malownicze zachody słońca oraz rozpalić pierwszego w tym roku grilla, na którym znajdą się regionalne przysmaki i pyszne ryby złowione w okolicznych jeziorach.

Energylnd majówka pełna niezapomnianych wrażeń

Jeśli jednak marzy nam się majówka 2023 pełna adrenaliny i niezapomnianych wspomnień zarówno dla dorosłych, jak i dzieci w każdym wieku, świetnym wyborem będzie tematyczny park rozrywki Energylnd w Zatorze w województwie małopolskim. Ten wyjątkowy na mapie Polski park, który oferuje 123 atrakcje, które znajdują się na obszarze 70 hektarów, otwiera swoje podwoje już 28 kwietnia, dzięki czemu weekend majowy może okazać się dla nas wyjątkową możliwością, aby skorzystać z licznych kolejek, karuzel, zobaczyć ciekawe pokazy i widowiska np.: Pirate Adventure, Kraina Snów, Las Vegas Illusion Show czy Energylandia Extreme Show. Park rozrywki podzielony jest na cztery różne strefy z atrakcjami przeznaczonymi dla osób w różnym wieku, ddnajdziemy tam 28 gier interaktywnych, 9 scen widowiskowych wraz z nowoczesnym kinem 7D oraz Planetarium, dzięki czemu nie ma obawy, że będziemy się tam nudzić. Dodatkowo majówka 2023 w Energyland to także okazja, aby bawić się i pływać w basenach, jakie oferuje Water Park Energylandia.

Majówka 2023 to czas, na który czekamy bez względu na wiek. Ciepłe i długie dni sprzyjają zabawie na świeżym powietrzu, sportom i grillom wśród rodziny i znajomych. Możemy wybrać się na długi weekend majowy w najbardziej znane i oblegane miejscowości nad morzem, na Mazurach czy w Pieninach lub też wybrać nieco mnie znane i spokojniejsze okolice Beskidu Żywieckiego i Śląskiego, Bieszczad czy Trójkąta Lubelskiego. Bez względu na to, gdzie spędzimy majówkę, najważniejsze, abyśmy odpoczęli w najlepszym towarzystwie.