Wychowawca kolonijny to opiekun letniego i zimowego wypoczynku zorganizowanego dla dzieci i młodzieży. Jest to zajęcie bardzo odpowiedzialne, ale i dające wiele satysfakcji. Aby zostać wychowawcą wypoczynku, należy spełnić szereg warunków oraz posiadać odpowiednie kwalifikacje uprawniające do wyjazdu z dziećmi, opieki nad nimi i prowadzenia z nim zajęć.
Wychowawca kolonijny (opiekun) to stanowisko bardzo odpowiedzialne, niemniej różni się od stanowiska, jakim jest kierownik kolonii i obozu. Jest to przede wszystkim osoba wchodząca w skład kadry opiekuńczo-wychowawczej i sprawująca pieczę nad swoimi podopiecznymi. Jego głównymi obowiązkiem jest zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom wypoczynku, realizowanie zadań powierzonych mu przez kierownika oraz wspieranie go przez cały okres trwania kolonie, obozy lub zimowiska. To wychowawca kształtuje grupę, ustala w niej obowiązujący porządek oraz wprowadza dyscyplinę. Dodatkowo dobiera i organizuje zabawy i zajęcia oraz sprawuje kontrolę nad higieną i ubiorem dzieci, szczególnie tych najmłodszych, które są jeszcze bardzo niesamodzielne. Warto przy tym zauważyć, że nie można łączyć funkcji kierownika i wychowawcy kolonijnego.
Wychowawcą kolonijnym mogą zostać osoby:
A zatem mogą nim zostać:
Jak uzyskać odpowiednie kwalifikacje aby zostać wychowawcą, opiekunem kolonijnym?
Aby uzyskać kwalifikacje na wychowawcę kolonijnego należy ukończyć odpowiedni kurs. Tego rodzaju szkolenia są organizowane na terenie całego kraju m.in.: przez ośrodki szkolenia, biura podróży czy organizacje studenckie. Na zajęciach praktycznych i teoretycznych przyszły wychowawca kolonijny dowie się, jak dbać o bezpieczeństwo swoje i podopiecznych, jak organizować wypoczynek dla dzieci i młodzieży, jak planować swoją pracę i wykonywać obowiązki wychowawczo-opiekuńcze w grupie uczestników wypoczynku. Poza tym kurs obejmuje także zajęcia z turystyki i krajoznawstwa oraz wychowania fizycznego.