Kolonie i Obozy

Dzień Dziecka - międzynarodowy dzień uśmiechu, zabawy i radości

Dzień Dziecka - międzynarodowy dzień uśmiechu, zabawy i radości

Dzień Dziecka to jeden z najbardziej wyczekiwanych dni przez najmłodszych. To wówczas dzieci zostają obdarowane przez rodziców łakociami i drobnymi upominkami, a na ich obowiązki domowe i szkolone przymyka się oko. Niemniej jednak każdy dorosły gdzieś w głębi duszy zawsze zostaje dzieckiem, a wielu z nich również dostają życzenia z okazji tego dnia od swoich rodziców. Jakie są korzenie Dnia Dziecka i jak obchodzi się go w Polsce i na świecie?

Dzień Dziecka - krótka historia najprzyjemniejszego dnia w roku

Choć dziś Dzień Dziecka to niezwykle miłe i długo wyczekiwane święto, o którym nie sposób zapomnieć, to tak naprawdę jego historia sięga II połowy XX wieku. W średniowieczu nie istniały prawa dziecka ani też nie przywiązywano szczególnej uwagi do tego etapu życia i rozwoju człowieka.  Nie lepiej miała się rzecz w czasach nowożytnych, w których dzieci od najmłodszych lat pracowały na roli czy w fabrykach po kilkanaście godzin dziennie. I choć proklamowanie praw dziecka miało miejsce w wieku XIX, to dopiero w 1925 roku w Genewie po raz pierwszy odbyła się oficjalna Światowa Konferencja na Rzecz Dobra Dzieci.  

W Polsce pierwsze obchody związane z Dniem Dziecka odbyły się w 1929 roku z ramienia Polskiego Komitetu Opieki nad Dzieckiem. Odbywały się one corocznie 22 września i rozpoczynała je poranna msza święta. Dopiero po niej dzieci uczestniczyły w zabawach i wycieczkach szkolnych oraz otrzymywały słodycze. Datę 1 czerwca, na którą miał przypadać Dzień Dziecka, po raz pierwszy zaproponowała Demokratyczna Federacja Kobiet w 1949 roku. Warto dodać, że w 1950 roku odbył się tzw. apel sztokholmski. Wzywał on wszystkie narody do zaprzestania produkcji broni atomowej, która może doprowadzić do zagłady ludzkości. Dzień Dziecka w byłych krajach komunistycznych oficjalnie wprowadzono w 1952 roku i ustalono jego stałą datę na 1 czerwca. 

Natomiast Organizacja Narodów Zjednoczonych wprowadziła oficjalny Dzień Dziecka dopiero dwa lata po krajach bloku komunistycznego, czyli w 1954. Wzywała wszystkie kraje członkowskie do organizacji powszechnego dnia poświęconego dzieciom, jednocześnie dając im dowolność, jeśli chodzi o dzień, w którym święto miałoby wypadać.

Dodatkowo istnieje szereg pokrewnych świąt związanych z dziećmi:

  • 12 lutego — Międzynarodowy Dzień Dzieci-Żołnierzy 
  • 25 maja — Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego 
  • 4 czerwca — Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji 
  • 12 czerwca — Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Pracy Dzieci 
  • 15 października — Dzień Pamięci Dzieci Nienarodzonych i Zmarłych 
  • 19 listopada — Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci 

Dzień Dziecka w Polsce i za granicą

Obecnie Dzień Dziecka kojarzy się z bardzo radosnym świętem, w którego centrum znajdują się słodycze, upominki, zabawy i czas spędzony z rodziną. Pamiętajmy jednak, że jest to święto międzynarodowe, a zatem w wielu krajach przypada na inny dzień, a także jest obchodzone w nieco odmienny sposób. 

Dzień Dziecka w Polsce  — 1 czerwca 

W Polsce w Dzień Dziecka dzieciom składa się życzenia i daje słodycze oraz niewielkie upominki. Jest to także czas, który wiele rodzin spędza razem, wybierając się do parku czy centrów handlowych, gdzie organizowane są zabawy dla dzieci lub do wesołego miasteczka. Z kolei w szkołach w ten dzień najczęściej organizowane są dni sportu. Wówczas lekcje są odwołane lub są prowadzone dość luźno na zasadzie konkursów i zabaw. Nierzadko dzieci wybierają się z nauczycielami na wycieczki czy do kina. Od 1994 w Polsce w Dzień Dziecka sejm organizuje specjalne posiedzenie dla dzieci i młodzieży, w którym uczestnicy w wieku 13-17 lat mogą wypowiedzieć się na tematy dla nich ważne.

Dzień Dziecka w Niemczech — 1 czerwca i 22 września

Dzień Dziecka w Niemczech obchodzonych jest aż dwa razy w roku. Fakt ten wynika ze szczególnej historii Niemiec. Po II Wojnie Światowe zostały one podzielone na dwa kraje: RFN (Niemcy Zachodnie) ustanowiły Uniwersalny Dzień Dziecka na 20 września oraz NRD (Niemcy Wschodnie), w których dnia 1 czerwca przypadał Międzynarodowy Dzień Dziecka. Po upadku muru berlińskiego w 1989 roku i zjednoczeniu Niemiec władze postanowiły zachować obie daty. Tak jak Polsce dzieci w Niemczech w tym dniu otrzymują życzenia i upominki od rodziców. W miastach organizowane są festyny, a w szkołach dni sportu połączone są z różnymi zabawami i konkursami.

Dzień Dziecka we Francji i Włoszech  — 6 stycznia

Zarówno we Francji, jak i Włoszech Dzień Dziecka, przypada na 6 stycznia, czyli w Święto Trzech Króli. Wówczas do dzieci przychodzi wróżka pod postacią wiedźmy i obdarowuje grzeczne dzieci prezentami tak jak  Święty Mikołaj. Ten dzień rodzina spędza razem przy stole, a rodzice pieką dla dzieci specjalne ciastko z wróżbą. Dzieci dostają także koronę króla i królowej wykonane z papieru, a cała rodzina spełnia ich największe zachcianki.

Dzień Dziecka w Turcji  — 23 kwietnia

Turcja jako pierwszy kraj na świecie ustanowiła oficjalny Dzień Dziecka już w 1920 roku przypadający na 23 kwietnia. Jest ono ściśle związane z odzyskaniem niepodległości przez Turcję, która wówczas doceniła rolę dzieci w tworzeniu przyszłego niepodległego państwa. Dlatego też święto to jest obchodzone bardzo hucznie i uroczyście. Organizuje się wówczas wiele obchodów, podczas których dzieci uczą się manifestować swoją dumę narodową. Nie braknie również koncertów i spektakli dla najmłodszych. Ciekawą tradycją jest malowanie dzieci kolorowymi farbkami, aby upodobnić je do zwierząt. Z kolei na niebie można zobaczyć setki kolorowych latawców, które zachwycają różnorodnością sowich form.  

Dzień Dziecka w Japonii  — 3 marca i 5 maja

Niezwykle ciekawie obchodzi się Dzień Dziecka w Japonii. W kraju kwitnącej wiśni istnieje podział tego święta ze względu na płeć — dziewczynki obchodzą go 3 marca, natomiast chłopcy 5 maja. W oba dni odprawiane są kolorowe festiwale pełne symboliki i odwołań do tradycji i kultury tego kraju. Święto dziewczynek zbiega się z japońskim Świętem Lalek, dlatego też głównym ich zajęciem jest strojenie swoich lal. Z kolei w dzień chłopców na dachach umieszcza się papierowe ryby w kształcie karpia symbolizujące siłę i męstwo. Jeden niebieski karp symbolizuje jednego chłopca w rodzinie. To właśnie ryby królują na stołach w japońskich domach podczas obu świąt, jako symbol japońskiej rodziny zaraz obok różnego rodzaju słodkość.

Dzień dziecka to szczególne święto nie tylko w Polsce, ale i w najdalszych zakątkach świata. To, w jaki sposób jest obchodzone, zależy w dużej mierze od historii i tradycji danego kraju. Niemniej jednak w każdym z nich zaznacza się szczególną rolę dzieci w tworzeniu przyszłości narodu, a także przypomina się o ochronie praw dziecka i walce z przemocą wobec nich. Mimo podniosłej rangi tego święta jest to dzień radosny, w którym zarówno małe, jak i duże dzieci mogą liczyć na wiele przywilejów, łakoci i upominków.